Loviisan ja Porvoon rannikoilta on löytynyt kuolleita hylkeitä – kuolinsyytä selvitellään

Loviisan rannikolta on tähän mennessä löytynyt neljä kuollutta hyljettä. Pellingin alueelta, Porvoosta, on löytynyt viisitoista (15). Porvoon kaupungin ympäristöterveydenhuollon valvontaeläinlääkäri on toimittanut yhden Pellingin alueen hylkeen tutkittavaksi Ruokavirastolle Ouluun. Valvontaeläinlääkäri Petronella Jansson kertoo, että lopulliset tulokset ovat odotettavissa 12 viikon kuluessa.

Älä koske raatoon paljain käsin

Jansson muistuttaa, että kuolleeseen hylkeeseen ei pidä koskea paljain käsin. Hylkeet voivat kantaa bakteeritauteja, jotka voivat tarttua ihmiseen. Maanomistaja vastaa kuolleen luonnonvaraisen eläimen hävittämisestä omalla maallaan. Mikäli raato aiheuttaa haittaa, sen voi tarvitessa haudata. Hautaussyvyyden tulee olla vähintään metri ja on tärkeää varmistaa, ettei hautauspaikka sijaitse lähellä esimerkiksi käytössä olevia kaivoja tai pohjavesialueita. Tarkemmat ohjeet hautaamiseen löytyy Ruokaviraston nettisivuilta.

Toistaiseksi ei ole viitteitä lintuinfluenssasta Loviisan tai Porvoon seudun kuolleissa linnuissa tai muissa luonnonvaraisissa eläimissä.