Tietoa näyttelyn järjestäjille

Loviisan kaupungin kulttuuripalvelut vuokraa Almintaloa näyttelykäyttöön yksittäisille taiteilijoille, taiteilijaryhmille, kulttuurialan toimijoille ja yhdistyksille. Tilat soveltuvat monipuoliseen näyttelykäyttöön. Talossa on mahdollista järjestää useita näyttelyitä samaan aikaan.

Almintalon tiloja vuokrataan näyttelykäyttöön jatkuvalla haulla. Tilat vuokrataan kerrallaan enintään kolmeksi kuukaudeksi, erityistapauksissa vuokra-aika voi olla pidempi.

Tiedustelut ja lisätietoja: kulttuurituottaja Päivi Karppi, p. 040 751 7449 ja
kulttuuri- ja vapaa-aikatoimenpäällikkö Leif Eriksson, p. 040 568 4138

Näyttelyaikaa haetaan täyttämällä näyttelytilahakemus ja palauttamalla se sähköpostin liitteenä osoitteeseen kulttuuri @ loviisa.fi.

Näyttelytilahakemuksen voi noutaa ja palautaa myös Asiakaspalvelutoimisto Lovinfoon, Mariankatu 12 A, 07900 Loviisa (Avoinna ma–pe klo 9–16).

Tutustu Almintalon vuokrattaviin tiloihin

Almintalon alakerrassa on kolme näyttelysalia, joita vuokrataan joko yhdessä tai erikseen. Talon yläkerrassa on 178 neliön yhtenäinen näyttelytila. Kulku yläkertaan tapahtuu alakerran näyttelytilojen kautta.

Almintalon pohjapiirros

Näyttelytilojen hinnat

  • Huone 1, 150 € / 4 viikkoa
  • Huoneet 1-3, 750 € / 4 viikkoa
  • Huoneet 2-3, 500 € / 4 viikkoa
  • Huone 4 (yläkerta), 500 € / 4 viikkoa

Vuokra-aikaan sisältyy sekä varsinainen näyttelyaika että näyttelyn ripustus ja purku. Näytteilleasettaja vastaa itse mahdollisesta teosmyynnistä. Myydyistä teoksista ei peritä provisiota.

Näyttelytilan vuokraan sisältyy:

  • valvonta (ti-la klo 12-17)
  • näyttelytilojen siivous 2 kertaa viikossa
  • näyttelytiedotus Loviisan kaupungin nettisivuilla ja sosiaalisen median kanavilla.

Talon alakerran keittiö on vuokra-aikana näyttely- ja tapahtumajärjestäjien käytössä.

Näyttelyn järjestäjä vastaa

  • teosten kuljetuksista ja vakuutuksista
  • näyttelyn ripustamisesta ja purkamisesta
  • näyttelyssä tarvitsemistaan AV-laitteista
  • julisteen, avajaiskutsun ja muun materiaalin painattamisesta ja jakelusta
  • tiedotus- ja markkinointimateriaalin toimittamisesta sähköisessä muodossa kulttuuripalveluille viimeistään kolme viikkoa ennen näyttelyn alkua
  • näyttelyn avajaisista ja tiedotustilaisuudesta
  • sopimuksen mukaan näyttelyn valvonnasta aukioloaikojen (ti-la klo 12–17) ulkopuolella.

Näyttelyn aikana kulttuuripalveluilla on oikeus käyttää tilaa omiin tarkoituksiinsa esim. taidekasvatus- ja konserttitoimintaan sekä kokous- ja luentotilaisuuksiin. Muusta käytöstä sovitaan näytteilleasettajan kanssa.