Idrottsföreningar

FC Lovisa r.f.
Ordförande: Niclas Mattsson
tfn 040 740 7308
e-post: niclas.mattsson@sulo.fi
FC Lovisas webbplats
FC Lovisa på Facebook

Föreningen Folkhälsan i Liljendal r.f.
Ordförande: Christina Andersson- Sjögård
tfn 040 511 8495
e-post: chrisse.sjogard@liljenet.fi

Föreningen Folkhälsan i Pernå
Ordförande: Charlotta Grönqvist
tfn 050 482 1411
e-post: charlotta.gronqvist@gmail.com
Pernå Folkhälsan på Facebook

HL-ryttarteam Lovisa
Ordförande:Esma Haddas
tfn 040 557 7464
e-post: esmantalli@gmail.com
HL-ryttarteams webbplats
HL-ryttarteam på Facebook

If Byggdegårdens Hopp r.f.
Ordförande: Hanna Lindholm
tfn 040 746 6081
e-post: hanna.lindholm82@gmail.com
If Bygdegårdens Hopp på Facebook

Isnäs start
Ordförande: Dag Bäcklund
tfn 040 561 9281

Koripallohokki ry.
Ordförande: Arto Myötyri
tfn 040 038 1142
e-post: arto.myotori@sulo.fi
Koripallohokkis webbplats
Koripallohokki på Facebook

Laivasillan soutajat r.y. / Skeppsbro roddarna .r.f.
Ordförande: Tom Wide
tfn 050 540 2884
e-post: tom.wide@wideaid.fi

Liljendal idrottsklubb r.f.
Ordförande: Victor Meriheinä
tfn 040 837 0865
e-post: victor.meriheina@hotmail.com
Liljendal idrottsklubbs webbplats

Lovisa gymnastikförening r.f.
Ordförande: Ulrica Nybom-Isotalo
tfn 050-5429294
e-post: ulrica.nybom-isotalo@edu.loviisa.fi
Lovisa gymnastikförenings webbplats
Lovisa gymnastikförening på Facebook

LO-Star ry.
Ordförande: Kari Reinivuo
tfn 050 402 6900
e-post: kari.j.reinivuo@sulo.fi

Loviisan Ilmailijat ry / Lovisa Flygare rf
Ordförande: Tapio Salonen
tfn 044 565 1126
e-post: tapiosalonen@elisanet.fi
Lovisa Flygare på Facebook

Lovisa Ishockeyklubb rf
Ordförande: Petri Uotinen
tfn 040 128 2550
e-post: uotinen.petri@zumfobelgroup.com
Lovisa Ishockeyklubbs webbplats
Lovisa Ishockeyklubb på Facebook

Loviisan keilaajat ry
Ordförande: Timo Schroderus
tfn 040 078 7775
e-post: timo.schroderus@gmail.com
Loviisan keilaajats webbplats

Loviisan Moottorikerho ry
Ordförande: Teemu Kiviranta
tfn 040 528 6495
Loviisan Moottorikehos webblats
Loviisan Moottorikerho på Facebook

Loviisan Reumayhdistys / Lovisa Reumaförening
Ordförande: Liisa Eräpalo
tfn 040 589 9489
e-post: liisa.erapalo@gmail.com

Loviisan Seudun Invalidit ry
Ordförande:Jyrki Laakso
tfn 044-5544555
e-post: jyrki.laakso@loviisaninvalidit.fi
Loviisan Seudun Invalidits webbplats

Loviisan seudun judoseura Arashi ry
Ordförande: Niklas Hurmerinta
tfn 050 366 9444
e-post: puheenjohtaja@arashi.fi
Loviisan Arashis webbplats
Loviisan Arashi på Facebook

Loviisan Taekwondo Hwang r.y.
Ordförande: Juha Aalto
tfn 040 509 4809
e-post: juuso59@luukku.com
Lovisa Taekwondos webbplats
Lovisa Taekwondo på Facebook

Loviisan tanssiopisto / Lovisa dansinstitut 
Rektor: Kati Kivilahti-Fagerudd, 050 592 13 93
e-post: kati@loviisantanssiopisto.fi
Kontoret: Brandensteinsgatan 11

Loviisan Tenniskerho ry / Lovisa Tennisklubb rf
Ordförande: Anders Nordström
tfn 040 577 5291
e-post: anders.nordstrom@edu.loviisa.fi
Lovisa Tennisklubbs webbplats
Lovisa Tennisklubb på Facebook

Loviisan Tor / Lovisa Tor
Ordförande: Leif Holmberg
tfn 040 534 8091
e-post: info@tor.fi; leifmichael.homberg@icloud.com
Skidining/skidskytte: Ralf Lindén, ralf.linden@sulo.fi, tfn 0400 260943
Innebandy: Mikael Forstén, mh.forsten@gmail.com; tfn 050 911 1220
Friidrott: Helena Forsbäck-Turunen, helena.forsback-turunen@porvoo.fi, tfn 040 762 8606
Badminton: Tapio Fält, tapio.falt@gmail.com, tfn 040 552 2271
Lovisa Tors webbplats

Loviisan työväenvoimistelu– ja urheiluseura Riento ry.
Ordförande: Patrick Häggman
tfn 044 565 1149
e-post: patrick.haggman@hotmail.com
Lovisa Rientos webbplats

Loviisan Uimaseura / Lovisa Simsällskap ry
Sekreterare: Märtha Sandström
tfn 044 077 7123
e-post: inga.lempiainen@sulo.fi

Pernå Kamraterna
Ordförande: Andreas Elsing
tfn 0440 266 608
e-post: andreas.elsing@gmail.com
Sekreterare: Mathilda Törnqvist
tfn 040 549 5996
e-post: mathilda.tornqvist@gmail.com

Ruotsinpyhtään Kisailijat r.y.
Ordförande: Raimo Bottas
tfn 040 745 0010
e-post: raimo.bottas@sulo.fi
Ruotsinpyhtään Kisailijats webbplats

US Tähti / IF Stjärnan
Ordförande: Juuso Ylärakkola
tfn 050 404 3354
e-post: juuso.ylarakkola@gmail.com

Valkon Vire ry
Ordförande: Pertti Lohenoja
tfn 040 058 7703
e-post: pertti.lohenoja@sulo.fi