Idrottsföreningar

FC Lovisa r.f.
Ordförande: Niclas Mattson
tel. 040 740 7308
e-post: niclas.mattson@sulo.fi
FC Lovisas nätsida
FC Lovisa på Facebook

Föreningen Folkhälsan i Liljendal r.f.
Ordförande: Christina Andersson- Sjögård
tel. 040 511 8495
e-post: chrisse.sjogard@liljenet.fi

Föreningen Folkhälsan i Pernå
Ordförande: Charlotta Grönqvist
tel. 050 482 1411
e-post: charlotta.gronqvist@gmail.com
Pernå Folkhälsan på Facebook

HL-ryttarteam Lovisa
Ordförande:Esma Haddas
tel. 040 557 7464
e-post: esmantalli@gmail.com
HL-ryttarteams nätsida
HL-ryttarteam på Facebook

If Byggdegårdens Hopp r.f.
Ordförande: Hanna Lindholm
tel. 040 746 6081
e-post: hanna.lindholm82@gmail.com
If Bygdegårdens Hopp på Facebook

Isnäs start
Ordförande: Dag Bäcklund
tel. 040 561 9281

Koripallohokki ry.
Ordförande: Arto Myötyri
tel. 040 038 1142
e-post: arto.myotori@sulo.fi
Koripallohokkis nätsida
Koripallohokki på Facebook

Laivasillan soutajat r.y. / Skeppsbro roddarna .r.f.
Ordförande: Tom Wide
tel. 050 540 2884
e-post: tom.wide@wideaid.fi

Liljendal idrottsklubb r.f.
Ordförande: Victor Meriheinä
tel. 040 837 0865
e-post: victor.meriheina@hotmail.com
Liljendal idrottsklubbs nätsida

Lovisa gymnastikförening r.f.
Ordförande: Ulrica Nybom-Isotalo
tel. 050-5429294
e-post: ulrica.nybom-isotalo@edu.loviisa.fi
Lovisa gymnastikförenings nätsida
Lovisa gymnastikförening på Facebook

LO-Star ry.
Ordförande: Kari Reinivuo
tel. 050 402 6900
e-post: kari.j.reinivuo@sulo.fi

Loviisan Ilmailijat ry / Lovisa Flygare rf
Ordförande: Tapio Salonen
tel. 044 565 1126
e-post: tapiosalonen@elisanet.fi
Lovisa Flygare på Facebook

Lovisa Ishockeyklubb rf
Ordförande: Petri Uotinen
tel. 040 128 2550
e-post: uotinen.petri@zumfobelgroup.com
Lovisa Ishockeyklubbs nätsida
Lovisa Ishockeyklubb på Facebook

Loviisan keilaajat ry
Ordförande: Timo Schroderus
tel. 040 078 7775
e-post: timo.schroderus@gmail.com
Loviisan keilaajats nätsida

Loviisan Moottorikerho ry
Ordförande: Teemu Kiviranta
tel. 040 528 6495
Loviisan Moottorikehos näsida
Loviisan Moottorikerho på Facebook

Lovisa Tennisklubb rf / Loviisan Tenniskerho ry
Ordförande: Anders Nordström
tel. 040 577 5291
Sähköposti/e-post:  anders.nordstrom@edu.loviisa.fi
Lovisa Tennisklubbs nätsida
Lovisa Tennisklubb på Facebook

Lovisa Tor / Loviisan Tor rf
Ordförande: Leif Holmberg
tel. 040 534 8091
e-post: leif.holmberg@loviisa.edu.fi
Lovisa Tors nätsida
Lovisa Tor innebandy på Facebook

Loviisan Reumayhdistys / Lovisa Reumaförening
Ordförande: Liisa Eräpalo
tel. 040 589 9489
e-post: liisa.erapalo@gmail.com

Loviisan Seudun Invalidit ry
Ordförande:Jyrki Laakso
tel. 044-5544555
e-post: jyrki.laakso@loviisaninvalidit.fi
Loviisan Seudun Invalidits nätsida

Loviisan seudun judoseura Arashi ry
Ordförande: Niklas Hurmerinta
tel. 050 366 9444
e-post: puheenjohtaja@arashi.fi
Loviisan Arashis nätsida
Loviisan Arashi på Facebook

Loviisan Taekwondo Hwang r.y.
Ordförande: Juha Aalto
tel. 040 509 4809
e-post: juuso59@luukku.com
Lovisa Taekwondos nätsida
Lovisa Taekwondo på Facebook

Loviisan työväenvoimistelu– ja urheiluseura Riento ry.
Ordförande: Patrick Häggman
tel. 044 565 1149
e-post: patrick.haggman@hotmail.com
Lovisa Riento brottning nätsida

Loviisan Uimaseura / Lovisa Simsällskap ry
Ordförande:Märtha Sandström
tel. 044 077 7123
e-post: cabane144@hotmail.com

Pernåkamraterna
Ordförande: Maria Boberg
tel. 040 847 2340
e-post: maria.boberg@icloud.com

Ruotsinpyhtään kisailijat r.y.
Ordförande:Raimo Bottas
tel. 040 745 0010
e-post: raimo.bottas@sulo.fi
Ruotsinpyhtään kisailijats nätsida

US Tähti / IF Stjärnan
Ordförande: Jaakko Heinonen
tel. 040 533 5796
e-post: jsheinon@gmail.com

Valkon Vire ry
Ordförande: Pertti Lohenoja
tel. 040 058 7703
e-post: pertti.lohenoja@sulo.fi